24. 2. 2025
Srážlivost krve je důležitá pro správné fungování našeho organismu – chrání nás před ztrátou krve při poranění a pomáhá tělu s hojením. Přesto je spojena s řadou mýtů, které mohou například ztížit následnou péči o ránu. Pojďme se společně podívat na nejčastější mýty o srážlivosti krve a uveďme je na pravou míru.
17. 1. 2025
Zatímco některé běžně dostupné potraviny jsou bohatým zdrojem vitamínu K1, vitamín K2 je méně častý. Proto je důležité zařadit vybrané přírodní zdroje vitamínu K2 do jídelníčku každý den.
22. 12. 2024
Zdravý cévní systém je důležitý pro správný průtok krve, okysličení tkání i odvod odpadních látek. Pokud dojde ke zúžení cév, nebo naopak k jejich rozšíření, objevit se mohou zdravotní komplikace. Vhodný pohyb a zdravý jídelníček mohou činnost cévní soustavy podpořit. Jaké potraviny tedy zařadit do domácích receptů a které bylinky použít pro přípravu čaje na žíly a cévy?
21. 11. 2024
Vitamín B1, který je známý také pod označením thiamin, je jedním ze základních vitamínů rozpustných ve vodě. I díky tomu je předávkování v tomto případě prakticky nemožné. Jinak je tomu u nedostatku, ke kterému nejčastěji dochází, pokud ho tělo nezískává dostatek z běžného jídelníčku. Přečtěte si víc o vitamínu B1, účincích, zdrojích i způsobech, jak ho ochránit při tepelné úpravě potravin.
18. 10. 2024
Tento dlouho opomíjený vitamín se v poslední době stále více dostává do popředí zájmu. Pokud dbáte na zdravý životní styl a vyvážený jídelníček s dostatkem živočišných bílkovin a zeleniny a netrápí vás žádné zdravotní komplikace, nedostatku vitamínu K se bát nemusíte. V opačném případě si přečtěte více o tom, jaké má nedostatek vitamínu K příznaky a kde ho můžete najít.
23. 8. 2024
Hormonální změny související s menstruačním cyklem bývají předmětem vtipů i důvodem pozvednutých očí a povzdechů. O menstruaci jako takové se ale příliš nemluví. A už vůbec ne v případě, že s ní není vše „v pořádku“ – například pokud se jedná o nezvykle silnou menstruaci. Menstruace přitom může sloužit jako lakmusový papírek ukazující, že něco v těle není v pořádku.
16. 7. 2024
Věděli jste, že i pro krvácení z nosu existuje latinské označení? Epistaxe, jak se krvácení z nosu odborně nazývá, vzniká nejčastěji kvůli poranění v přední části nosu a nemusí být ničím zvláštním. Pokud ale epistaxe nastává častěji, je důležité zjistit, proč teče krev z nosu, a v případě potřeby se zaměřit na řešení příčin krvácení.
2. 7. 2024
Vitamin K2 není tak dobře známý jako například vitamín C nebo vitamíny skupiny B. To ale jeho důležitost pro náš organizmus nesnižuje. Pokud vás zajímá, na co je vitamín K2, pak jste tu správně. V článku se toho ale dozvíte ještě mnohem víc.
29. 5. 2024
I když běžně mluvíme o „vitamínu B“, ve skutečnosti se jedná o skupinu 8 různých vitamínů. Ty mají mnoho společného, ale také rozdílného. Budete znát odpovědi na všechny naše otázky věnované vitamínům B1, B6 a B12?
17. 5. 2024
Vitamínů skupiny B existuje celá řada. V tomto článku se zaměříme na to, jaké má thiamin účinky, jak ho doplňovat a co znamená nedostatek vitamínu B1.
11. 4. 2024
Nejméně známým vitamínem je právě tento. Přitom byl jeho objev oceněn Nobelovou cenou. Pojďte se s námi podívat na to, k čemu je vitamín K a v čem je jeho specifikum.
29. 2. 2024
Rozhodli jste se, že si pořídíte doplněk stravy na cévy? Zde se dozvíte, co by v něm nemělo chybět, i jak ho správně užívat.