Nedostatek vitamínu K: příznaky souvisí s jeho funkcí v organizmu

Tento dlouho opomíjený vitamín se v poslední době stále více dostává do popředí zájmu. Pokud dbáte na zdravý životní styl a vyvážený jídelníček s dostatkem živočišných bílkovin a zeleniny a netrápí vás žádné zdravotní komplikace, nedostatku vitamínu K se bát nemusíte. V opačném případě si přečtěte více o tom, jaké má nedostatek vitamínu K příznaky a kde ho můžete najít.

Nedostatek vitamínu K: příznaky souvisí s jeho funkcí v organizmu
18. 10. 2024

Koho se může týkat nedostatek vitamínu K?

Nedostatek vitamínu K není u osob s vyváženým a pestrým jídelníčkem příliš častý. Jeho riziko ale mohou zvýšit zdravotní komplikace včetně nerovnováhy ve stavu střevní mikroflóry nebo v absorpci tuků. O dostatečný příjem vitamínu K z běžného jídelníčku nebo formou doplňků stravy by měli dbát také lidé s vyšší vnímavostí na lepek. 

Vitamín K je známý už od roku 1929 a jeho objevení bylo odměněno udělením Nobelovy ceny. Druhou „Nobelovku“ v souvislosti s vitamínem K pak získal za odhalení jeho struktury a podstaty americký vědec Edward A. Doisy. 

Nedostatek vitamínu K – příznaky 

Podobně jako u dalších vitamínů a minerálních látek, které lidský organizmus využívá ke svému fungování, i příznaky nedostatku vitamínu K přímo souvisí s jeho funkcí v těle.  

Vitamín K v organizmu 

  • přispívá k normální srážlivosti krve tím, že pozitivně ovlivňuje syntézu proteinu podílejícího se na procesu srážení krve.
  • pomáhá udržovat normální stav kostí díky tomu, že hraje roli při přenosu vápníku do kostí a spolupodílí se na syntéze bílkovin souvisejících s mineralizací kostí. 

Protože vitamín K ovlivňuje srážlivost krve , i jeho nedostatek se tedy může projevit příznaky souvisejícími se srážlivostí. Stejně jako vlivem na stav kostí.

 Vitamín K spolupracuje při transportu vápníku do kostí s vitamínem D. Tyto vitamíny tak patří k sobě. 

Kolik vitamínu K je „dost“?

Dospělí muži by měli mít každý den v jídelníčku 70 µg vitamínu K, ženy pak 60 µg. Vitamín K patří přitom k těm, jejichž potřeba u těhotných a kojících žen neroste. Mění se ale s věkem. Ženy nad 51 let by tak měly příjem zvýšit na 65 µg, muži pak na 80 µg vitamínu K denně. 

Vitamín K si nepleťte s karoteny. Ty jsou příbuzné vitamínu A, ne vitamínu K. 

Do jídelníčku zařaďte mléčné výrobky i zeleninu 

Jak jídelníčkem doplnit vitamín K? Každý den si dopřejte listovou zeleninu , ať už špenát, kapustu nebo salát. Nevyhýbejte se ale ani dalším druhům zeleniny – skvělým zdrojem vitamínu K je například brokolice. V případě olejů sáhněte po řepkovém. A pokud máte rádi asijskou kuchyni, vitamín K pomohou doplnit i mořské řasy a natto , fermentovaná sója vznikající za pomoci bakterií.

Z živočišných zdrojů je vhodné mít pravidelně na talíři maso i mléčné výrobky jako sýr a tvaroh. Z vnitřností pak játra – ta by ale neměla být v jídelníčku každý den.


Uvažujete o doplňcích stravy s vitamínem K? Vyzkoušejte K2 Complex na měsíc zdarma . 


Zdroj:

https://esipa.cz/sbirka/sbsrv.dll/sb?DR=SB&CP=32012R0432

https://www.nzip.cz/clanek/1133-vitamin-k

©2025 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.