Mýty o srážlivosti krve: věříte jim také?

Srážlivost krve je důležitá pro správné fungování našeho organismu – chrání nás před ztrátou krve při poranění a pomáhá tělu s hojením. Přesto je spojena s řadou mýtů, které mohou například ztížit následnou péči o ránu. Pojďme se společně podívat na nejčastější mýty o srážlivosti krve a uveďme je na pravou míru.

Mýty o srážlivosti krve: věříte jim také?
24. 2. 2025

Srážlivost krve neboli také hemokoagulace, koagulace krve nebo jen koagulace je nezbytná pro zástavu krve i u sebemenšího poranění. V případě porušení cévní stěny se v daném místě shluknou krevní destičky a utvoří zátku, která místo ucpe. Poté se aktivují další procesy, díky kterým se zátka ještě více upevní.

Mýtus 1: Čím rychleji se krev srazí, tím lépe

Na první pohled by se mohlo zdát, že rychlá srážlivost krve je ideální – čím dříve se rána zacelí, tím menší je riziko ztráty krve. Ve skutečnosti je ale i v tomto případě, jako v mnoha jiných, důležitá rovnováha.

Pokud je totiž srážlivost příliš rychlá, může způsobovat například špatné prokrvení tkání. Příliš pomalá srážlivost pak může vést ke ztrátě krve i při menších poraněních.  

Mýtus 2: Ředění krve znamená nižší srážlivost

Někdy se chybně říká, že lidé užívající přípravky na „ředění krve“ mají nižší srážlivost a jejich krev je řídká jako voda. Ve skutečnosti tyto přípravky krev neředí, ale regulují aktivitu koagulačních faktorů, látek ovlivňujících srážlivost krve a udržujících ji v rovnováze.

Mýtus 3: Strava nemá vliv na srážlivost krve

Přestože genetika hraje důležitou roli, to, co jíme, může mít na srážlivost krve významný vliv. Funkci již zmiňovaných koagulačních faktorů podporují například potraviny bohaté na vitamin K (listová zelenina , brokolice, kapusta). Jiné látky pak mohou přispívat k lepšímu průtoku krve. Důležité je proto dodržovat zásady pestrého a vyváženého jídelníčku.

Mýtus 4: Srážlivost krve se nemění

Mnoho lidí si myslí, že srážlivost se během života nemění. Ve skutečnosti ji ovlivňuje nejen již zmiňovaná strava, ale také hormonální změny (například těhotenství), věk, životní styl, užívané přípravky nebo zdravotní stav. 

S věkem se může srážlivost mírně zvyšovat, což je důvod, proč se u starších lidí často sledují hodnoty srážlivosti. 

Mýtus 5: Pokud nemáte časté modřiny, vaše krev se sráží normálně

Modřiny vznikají, když drobné krevní cévy prasknou a krev se dostane do okolní tkáně. Je pravda, že lidé s poruchami srážlivosti mohou mít větší sklon k modřinám. Ale již neplatí, že pokud je nemáte, je vaše srážlivost bezchybná. Změny srážlivosti se mohou projevovat různě – například tím, že vám poteče častěji krev z nosu , nebo u žen změnami v menstruaci

Mýtus 6: Se zastavením tekoucí krve z rány pomůže mletá káva

Používat mletou kávu na ránu kvůli tomu, aby krev dále netekla, se nedoporučuje hned z několika důvodů. Mletá káva není sterilní a může obsahovat mikroorganismy, které mohou ránu infikovat. Mletá káva navíc nemá dostatečné absorpční vlastnosti k zastavení krve. I když její použití nebrání pozdějšímu profesionálnímu ošetření a případnému zašití, čištění rány bude po použití mleté kávy mnohem složitější. V neposlední řadě nebyl dostatečně prozkoumán vliv kofeinu v kávě na tkáně. 

V případě rány místo použití mleté kávy tlačte na ránu pomocí čisté rukavice nebo gázy. 


Zdroj:  

https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/1892

https://www.nzip.cz/clanek/1505-krev-zakladni-informace

©2025 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.