Co se snaží tělo říci nezvykle silnou menstruací?

Hormonální změny související s menstruačním cyklem bývají předmětem vtipů i důvodem pozvednutých očí a povzdechů. O menstruaci jako takové se ale příliš nemluví. A už vůbec ne v případě, že s ní není vše „v pořádku“ – například pokud se jedná o nezvykle silnou menstruaci. Menstruace přitom může sloužit jako lakmusový papírek ukazující, že něco v těle není v pořádku.

Co se snaží tělo říci nezvykle silnou menstruací?
23. 8. 2024

Za nezvykle silnou menstruaci lze považovat takovou, která trvá déle než 7 dní nebo vyžaduje výměnu hygienických pomůcek dříve než po dvou hodinách. 

Když chybí vitamín K

Nezvykle silná menstruace může být způsobena nejen gynekologickými, ale také hematologickými (krevními) změnami souvisejícími se schopností krve srážet se. Na vině mohou být dědičné změny i nižší počet krevních destiček, speciálních buněk důležitých pro tvorbu krevních sraženin. Nižší srážlivost krve může souviset také s nedostatkem vitamínů a dalších látek přispívajících k normální srážlivosti. Do této skupiny patří například vitamín K, který se přirozeně vyskytuje v listové zelenině, obilných travách, rostlinných olejích nebo v řasách. 

Denní dávka vitamínu K není přesně stanovena – pohybovat by se měla od 90 do 120 mikrogramů. Jeho potřeba přitom stoupá v případě některých zdravotních komplikací, při rekonvalescenci, alternativních způsobech stravování, u seniorů a při poruchách příjmu potravy. 

Důležité je zařadit i minerální látky

Stejnou schopnost jako vitamín K má také vápník. Je třeba dbát nejen na látky pomáhající podporovat srážlivost krve, ale také ty, které mohou z těla kvůli silné menstruaci mizet. Tedy například železo. To působí pozitivně na tvorbu červených krvinek a hemoglobinu podílejícího se na přenosu kyslíku. Nezvykle silná menstruace může vést k nedostatku železa v těle i k únavě, slabosti a bledosti.

Pokrytí denní spotřeby vápníku stravou není tak jednoduché, jak se může zdát – tedy, pokud denně nejíte 2 kg brokolice nebo ½ kg tvrdého sýra. Z u nás neobvyklých zdrojů jsou skvělým způsobem doplnění vápníku červené mořské řasy, a to díky jejich vysoké vstřebatelnosti.  

Ne vždy je příčinou nezvykle silné menstruace závažný problém

Silná menstruace může být jednorázovou záležitostí a nemusí být důvodem k obavám. Hlavně v případě, kdy se objeví jako první menstruace po těhotenství, u žen v perimenopauze (předcházející menopauze) nebo u těch, které naopak začaly menstruovat nedávno. Důvodem mohou být také přípravky na ředění krve, hormonální antikoncepce, případně hormonální nerovnováha. K té může dojít, pokud estrogen a progesteron, hormony hrající roli při regulaci menstruačního cyklu, nespolupracují správně. Na vině může být také stres ovlivňující hladinu stresového hormonu kortizol, jehož vyplavování má za následek další změny v organizmu.

Nezvykle silná menstruace může mít několik příčin a při delším trvání je na místě konzultace s lékařem.  

Kdy navštívit v souvislosti s menstruací lékaře?

Zpozornět je nutné nejen v případě nezvykle silné menstruace, ale také v níže uvedených případech:

  1. Dojde k náhlým změnám v pravidelnosti cyklu – ať již je menstruace významně častější, nebo naopak méně častá.
  2. Menstruace nenastoupí po dobu 3 měsíců a tato skutečnost nesouvisí s těhotenstvím – u žen s nepravidelným cyklem případně 6 měsíců. 
  3. Menstruace je doprovázena silnými křečemi – výraznějšími než v předchozím období a narušujícími každodenní aktivity.
  4. Objeví-li se neobvyklý zápach – ten může být příznakem zdravotních komplikací.
  5. Špinění mimo běžný menstruační cyklus – to se může objevit i po pohlavním styku. 
  6. Bez dalších možných příčin začne žena trpět únavou, slabostí, bledostí nebo dušností. 
  7. Menstruace přijde po menopauze – tedy po více než 12měsíční pauze.
  8. Žena na sobě začne pozorovat nadměrné ochlupení, problematickou pleť, změny nálad nebo nevysvětlitelné pozvolné zvyšování hmotnosti. 


©2025 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.