Nosní sliznice je velmi citlivá a hustě protkána jemnými cévami, které se nacházejí těsně pod povrchem. To znamená, že jsou snadno zranitelné a při určitém tlaku nebo podráždění mohou prasknout.
Co se v organismu děje, když teče krev z nosu?
Krvácení z nosu vzniká nejčastěji v přední části nosní přepážky v oblasti nazývané locus Kiesselbachi. Jakmile v ní dojde k narušení cév, krev začne vytékat nosem. Ztráta krve je ale obvykle malá a krev se velmi často zastaví sama díky tomu, že se v organismu aktivuje systém srážení krve. Při něm krevní destičky vytvoří na porušeném místě zátku. Poté tělo aktivuje takzvané koagulační faktory, které pomohou vytvořit pevnou síť zachycující krevní buňky – ta pomůže zacelit cévu. Tělo zároveň reaguje na porušení stažením cévy, čímž dojde k omezení průtoku krve v postižené oblasti.
Příčiny krvácení z nosu mohou být různé
V některých případech je příčina krvácení z nosu jasná, jindy je třeba se zamyslet, co ho mohlo způsobit.
- Bezprostřední příčiny
Krvácení z nosu často souvisí s mechanickým poškozením – jednat se může o úraz, ale také dotýkání se nosní sliznice rukou, časté smrkání nebo tření nosu. Ke krvácení dochází v přímé souvislosti s nimi.
- Další příčiny
Důvodem krvácení může být také i dlouhodobý pobyt v přetopených nebo klimatizovaných místnostech. Vzduch je v nich totiž velmi suchý a kvůli vysušení může být sliznice křehčí a náchylnější k prasknutí. Stejně tak je pro sliznici namáhavý přechod z tepla do zimy nebo pobyt v dráždivém prostředí. Typicky se jedná o zakouřené, parfémované nebo prašné prostory.
Při krvácení z nosu pomůže tlak i chlad
Pokud dojde ke krvácení, je důležité zachovat klid. Vhodné je předklonit hlavu mírně dopředu, aby krev nestékala do krku (dříve doporučované zaklonění hlavy není nejvhodnějším způsobem). Zároveň si jemně, ale pevně stiskněte měkkou část nosu palcem a ukazováčkem a držte alespoň 5–10 minut. Tlak na postižené cévy podpoří jejich stažení. Po celou dobu dýchejte pomalu ústy. Pomoci může také studený obklad (například led zabalený do látky) přiložený na kořen nosu, nebo vdechování vlhkého vzduchu.
I když to může být obtížné, po zastavení krvácení se snažte vyhnout smrkání nebo silnému kýchání, aby nedošlo k opětovnému podráždění sliznice.
Důležitá je péče o nosní sliznici
Pokud vám občas teče krev z nosu, zaměřte se především na to, aby vaše nosní sliznice byla co nejméně namáhána.
- Vyhýbejte se, pokud možno, prostředí dráždícímu sliznice (prašné, zakouřené, přetopené nebo klimatizované místnosti)
- V případě, že často pobýváte v nevhodném prostředí, udržujte nosní sliznici zvlhčenou. Můžete použít solné spreje nebo nosní oleje, které pomáhají udržovat její přirozenou vlhkost, případně zvlhčovač vzduchu.
- Při smrkání se snažte příliš netlačit a při čištění nosu buďte co nejjemnější.
- Kouření negativně ovlivňuje prokrvení, a proto je krvácení z nosu dalším důvodem, proč s ním přestat.
- Dbejte na dostatek látek podporujících normální srážení krve, například vitamín K.
- Omezte nadměrnou fyzickou námahu spojenou se zvýšením tlaku v cévách.
Zdroj:
https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka-k-problematice-zdravotnich-a-vyzivovych-tvrzeni.aspx