Vitamín K – nedostatek může způsobit poruchy srážlivosti krve
Káčko je celkem specifický a méně známý vitamín. I když má vitamín K nedostatek poměrně vzácný, je fajn myslet na jeho dostatečný příjem. K čemu všemu nám slouží?
Vitamín K a jeho podoby
Jako vitamín K souhrnně označujeme hned několik podobných sloučenin potřebných pro fungování těla. Těmi nejznámějšími jsou vitamín K1 a vitamín K2. Přijímáme je v potravě, ale v určitém množství si je tělo dovede vytvořit ve střevech. Tomuto procesu pomáhají přátelské bakterie střevní mikroflóry, o kterou bychom se měli náležitě starat.
- Vitamín K1 nalezneme v zelené zelenině, jako je kapusta, špenát, salát, brokolice a mnohé další. V jídelníčku bychom ho tedy měli mít dostatek.
- Vitamín K2 se v potravě vyskytuje málo – obsahují ho fermentované potraviny. Vůbec nejvíc je ho v tzv. nattu – sojových bobech. Méně pak třeba v kysané zelenině. Vitamín K2 je užitečné doplňovat ve výživových doplňcích.
Role vitamínu K
Nejzásadněji nám Káčko prospívá v tom, že se podílí na srážlivosti krve a podporuje kvalitu kostí. Spolupracuje s vápníkem a pomáhá ho ukládat z krevního řečiště do kostní hmoty. Vitamín K je užitečný pro všechny, kteří trpí třeba na krvácivost z nosu.
Zajímavost: písmeno K, které dalo tomuto vitamínu název, je odvozeno od německého slova Koagulation – srážení krve.
Vitamín K – nedostatek
V našich končinách je docela vzácný, jelikož vitamín K přijímáme ze stravy. Jiná situace je ale u lidí, kteří trpí poruchou vstřebávání živin. Nedostatek vitamínu K se může objevit také u těch, kteří užívají dlouhodobě antibiotika – ty totiž ničí střevní mikroflóru, která je nezbytná pro vlastní tvorbu vitamínu K. Dále se týká alkoholiků, osob s onemocněním jater či novorozenců, jejichž zažívací trakt prozatím neumí vitamín K vytvořit v potřebném množství. Nedostatek vitamínu K se projeví zejmnéna poruchou krevní srážlivosti.
Doplňky stravy s vitamínem K
Rozhodnete-li se řešit u vitamínu K nedostatek pomocí výživových doplňků, zaměřte se v jejich složení hlavně na obsah vitamínu K2. Na rozdíl od vitamínu K1 ho přijímáme ve stravě mnohem méně a má o něco důležitější roli.
Pozor – ti, kteří užívají léky na ředění krve, by se o doplňování vitamínu K měli poradit s lékařem!
* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč
Vaše komentáře
Vložte svůj komentář:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznická podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svůj komentář: