Jaké má nedostatek železa projevy, a jak ho správně doplnit?
Únava, chudokrevnost nebo malátnost. Jaké další má nedostatek železa projevy? A které potraviny je proto důležité jíst?
Železo si tělo samo nevyrábí
Získává ho tedy z pestré stravy. Nejvíce železa v těle je uloženo v červených krvinkách, které mají za úkol transportovat kyslík. To je vlastně alfou a omegou všech potíží, které způsobuje nedostatek železa.
Pokud není některá část těla dostatečně zásobena kyslíkem, projeví se to. Můžeme cítit svalovou únavu a slabost, brnění, pocit hadrovitosti. Často má nedostatek železa projevy jako mdloby, spavost, fyzické i psychické vyčerpání, nevolnost nebo zažívací potíže. Stav, kdy máme kvůli nedostatku železa i nedostatek červeného krevního barviva (hemoglobinu) a tedy dochází ke špatnému zásobení orgánů kyslíkem, se nazývá anémie - chudokrevnost.
Proč je pro nás železo tak důležité?
Do slova ho potřebujeme pro život. Železo se podílí na správném růstu v období vývoje, podporuje imunitní systém, je dobré pro kvalitu vlasů a pokožky, nebo podporuje výkonnost a energii člověka.
O něco více potřebují dostatek železa ženy. To kvůli ztrátám během menstruace. Často se doporučuje doplňovat také těhotným ženám, protože ze zásob železa je vyživován i plod.
Jestliže se rozhodnete doplňovat železo, zaměřte se i na jeho formy. Rozlišujeme totiž tzv. hemové a nehemové železo. Vysvětlíme si to níže:
Jaké jsou druhy železa?
Hemové železo pochází z živočišných potravin. Výhodu má v tom, že naše tělo je schopno vstřebat až 30 % hemového železa. Dá se tedy říci, že pro dorovnání deficitu je vhodnější. Hemové železo najdeme v mase a vnitřnostech.
Nehemové železo je rostlinného původu. Jeho zdrojů je více a pro mnoho lidí jsou dostupnější. Patří sem čočka, fazole a jiné luštěniny, meruňky, listová zelenina, nebo třeba dýňová semínka. Bohužel je pro nás nehemové železo hůře vstřebatelné.
Všechny zdroje železa jsou hodnotné! Důležitá je i pestrost, proto se orientujte hlavně tímto směrem. Problém s nedostatkem železa mohou mít vegetariáni a vegani. Doporučujeme jim zařazovat do jídelníčku dostatek luštěnin.
Pokud trpíte chudokrevností či jinými zdravotními potížemi, které souvisejí s nedostatkem železa, určitě situaci řešte s lékařem. Doplnění železa svépomocí, pouze s potravinami, nemusí v takových případech stačit.
Tip: pro správnou krvetvorbu je důležitý také vitamín K. Přečtěte si články na našem blogu. Tomuto méně známému vitamínu se zde věnujeme často.
* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč
Vaše komentáře
Vložte svůj komentář:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznická podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svůj komentář: