Vitamín B1: účinky 5x jinak
Vitamín B1, který je známý také pod označením thiamin, je jedním ze základních vitamínů rozpustných ve vodě. I díky tomu je předávkování v tomto případě prakticky nemožné. Jinak je tomu u nedostatku, ke kterému nejčastěji dochází, pokud ho tělo nezískává dostatek z běžného jídelníčku. Přečtěte si víc o vitamínu B1, účincích, zdrojích i způsobech, jak ho ochránit při tepelné úpravě potravin.
Vitamín B1 – účinky ocení skutečně každý
Kdo by nechtěl mít více energie a dobrou náladu? Vitamín B1 má (1) pozitivní vliv na naši psychickou činnost – podílí se totiž na metabolismu glukózy v mozku a přispívá k duševnímu zdraví. Důležitou roli hraje také při (2) přeměně sacharidů na energii. I zde tedy přispívá k využívání glukózy – významný zdroj paliva pro naše buňky. Energii přitom pomáhá nejen získat, ale (3) také si déle udržet. Pokud tedy patříte k těm, kteří rádi tráví čas aktivně, vitamínu B1 by neměl ve vašem jídelníčku chybět.
Tím, že podporuje produkci energie, přispívá vitamín B1 mimo jiné (4) ke správné funkci srdečních svalů, které potřebují efektivně pumpovat krev a dodávat kyslík do celého těla.
A to ještě není vše. Zapomínat nesmíme ani na nervovou soustavu. Vitamín B1 napomáhá při produkci neurotransmiterů, chemických látek umožňujících komunikaci mezi nervovými buňkami, a spolupodílí se na (5) ochraně našeho nervového systému před poškozením.
Vitamín B najdete v oříškách i luštěninách
Vitamín B, stejně jako mnoho dalších vitamínů a minerálů, najdete hlavně v potravinách, které jsou považovány za součástí zdravého jídelníčku. Pokud tedy máte každý den na talíři celozrnné výrobky (při zpracování celozrnné mouky na bílou dochází přirozeně k velkým ztrátám tohoto zdraví prospěšného vitamínu), ovesné vločky, pšeničné klíčky, slunečnicová semínka nebo luštěniny (jako jsou hrách nebo fazole mungo), děláte velmi dobře. V případě, že nepatříte mezi vegetariány, vitamín B vám pomůže doplnit také vepřové maso nebo vnitřnosti.
Vitamín B se nachází i v jednom z nejvýraznějších alergenů – arašídech.
Jak nejvhodněji připravit oběd plný vitamínu B1
Vitamin B1 je citlivý na teplo a oxidaci – ty ho mohou znehodnotit a snížit množství, které naše tělo ze stravy dokáže získat. Správný způsob úpravy jídel pomáhá uchovat vitamín B1.
Ať žije pára
Při úpravě v páře nejsou potraviny v přímém kontaktu s vodou, u vitamínů tak nedochází k jejich vylouhování do vody.
Když méně je více
Pokud je nutné vaření ve vodě, vhodné je zkrátit čas na minimum. Tedy do změknutí neboli také „al dente“. Krátká doba úpravy pomáhá udržet více živin, včetně vitamínu B1.
Jako za starých časů
Dříve velmi rozšířeným způsobem přípravy bylo dušení, kdy se potraviny vařily na mírném ohni s minimem tekutiny. Tento způsob je možné použít v případě nutnosti jako alternativu ke krátkému varu.
Pokrok nezastavíš
Mikrovlnná trouba stále častěji slouží nejen k ohřevu, ale také k samotnému vaření. Z hlediska obsahu vitamínu B1 může být její využití užitečné.
S mírou
Smažení je způsob úpravy, který je dobré používat spíše výjimečně. Pravdou ale je, že může zachovat vitamíny lépe než např. dlouhé pečení při vysoké teplotě.
Další tipy
Zeleninu oloupejte až po uvaření. Při samotném vaření pak míchejte potraviny co nejméně – snížíte kontakt s kyslíkem způsobujícím oxidaci vitamínů.
O vitamínu B1 už nyní víte vše podstatné. Jak jste ale na to se znalostí dalších zástupců vitamínů skupiny B? Ověřit si to můžete v našem kvízu.
Zdroj:
* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč
Vaše komentáře
Vložte svůj komentář:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznická podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svůj komentář: